poniedziałek, 9 grudnia 2013

olej kokosowy

Punkt obowiązkowy w mojej kuchni - OLEJ KOKOSOWY




Przez lata olej kokosowy był na czarnej liście. Uważano, ze jego nasycone kwasy tłuszczowe przyczyniają sie do zawału serca, cukrzycy, miażdżycy oraz otyłości. 
Współczesne badania pokazały, że nasycone kwasy tłuszczowe w oleju kokosowym mają wręcz odwrotne, bo odtłuszczające i przeciwmiażdżycowe właściwości. 

Olej kokosowy jest także naturalnym antybiotykiem. Około połowę zawartości tego oleju stanowi kwas laurynowy, który w organizmie przekształca się w monolauryn. Kwas laurynowy występuje w naturze w dużych ilościach tylko w orzechu kokosowym i ... w mleku matki, wraz z którym dostaje się do organizmu dziecka i tam buduje jego odpornoś od samych narodzin. 

Ma on silnie bakteriobójcze i wirusobójcze właściwości, niszczy drobnoustroje ( m.in. wirus HIV, wirus opryszczki, przeziębienia, a także bakteria Helicobacter pylori, wywołująca wrzody żołądka i nowotwory układu pokarmowego). 

Ponadto olej kokosowy chroni przed słońcem - działa jak filtr o faktorze 30, wybiela zęby i wzmacnia dziąsła, zapobiega wypadaniu włosów, zwalcza trądzik. 
Olej kokosowy zawiera także naturalne antyoksydanty, które zwalczają wolne rodniki, spowalniając procesy starzenia się skóry, sprawiając jednocześnie, że staje się ona jędrna i elastyczna. 


Przy tym wszystkim świetnie smakuje, podkręca metabolizm, nadaje się do kulinarnych szaleństw, a w połączeniu z kawą staje się naturalnym fat burnerem i daje potężnego kopa

5 komentarzy:

  1. A jaki konkretnie olej polecasz?

    OdpowiedzUsuń
  2. w połączeniu z kawą? ale, że jak :)

    OdpowiedzUsuń
  3. NO WLASNIE, w jaki sposob z kawa?

    OdpowiedzUsuń
  4. Normalnie łyzeczka olejku do kawy mozna dodac wanilie, cynamon, gałke, mozna zblendowac wszystko albo wypic tak ;)

    OdpowiedzUsuń
  5. Mam pytanie ponieważ nie bardzo toleruje zapach i smak kokosu i zakupiłam ten bezzapachowy czy on traci na wartosciach w porówaniu do tego tradycyjnego??dziekuje za odpowiedz:}

    OdpowiedzUsuń